Facebook Conversion
Kurumsal Web Sitesi

Kurumsal Web Sitesi

 

Kurumsal Web Tasarımı

İnternetin her geçen gün yaygınlaşması ile birlikte, internet siteleri de daha kalıcı ve etkin rol oynamaktadır. Bu da beraberinde, web sitesi yaptıracak olan firmalar için özenli ve dikkatli olma zorunluluğu getirmektedir. Firmalar, kurumsal web tasarımı yaptırarak kendilerini ön plana çıkartabilirler. Bu yazımızda kurumsal web tasarım hakkında detaylı bilgiler vereceğiz. Son zamanlarda internetin gücü yadsınmayacak kadar arttı. İnternet reklamları, en fazla geri dönüş elde edilen mecra haline geldi. Bu nedenle kurumsal firmalar, internet ortamına çok önem vermeye başladı. Kurumsal web tasarımı yaptıran firmaların bir adım önde olduğu bilinmektedir.

Bir firmanın internetteki temsilcisi web sitesidir. Bu nedenle, kurumun kendini iyi temsil edebilmesi için web tasarımına özen vermesi gerekir. Kurumsal web tasarımı, dikkat çekici ve etkili ise geri dönüşü çok etkili olur. Bu nedenle profesyonel web tasarımı desteği almak gerekir. Bu şekilde, kurumunuzu ön plana çıkartmanız çok daha kolay olacaktır. İnternete yapılan yatırım hiçbir zaman boş yatırım değildir. Bunun farkında olarak adımlar atmak gerekir.

Kurumsal Web Tasarımı Nedir?

Kurumsal web tasarımının ne olduğu merak edilen konulardan biridir. Kurum web tasarımı, işletme veya kurumun hizmet sunduğu kitleye arz edeceği tüm ayrıntıları ile alakalı çalışmalardır. Yazımızın geri kalan kısmında bu tanımı açmaya çalışacağız. Bir şirket, kurumsal web tasarımı yaptırmak isterse, o kurumun kimliği, renkleri, fontu, logosu, vizyonu, misyonu, faaliyetleri ve ürünleri konusunu detaylı bir şekilde değerlendirmelidir. Uyumlu bir değerlendirme sonrası web sitesi dizayn edilebilir.

Kurumsal web tasarımında işleyiş ve sadelik iki önemli ana başlık olarak incelenebilir. Kurumsal firmalar, kurumsal web sitesi oluştururken gri ve beyaz tonlarını tercih ederler. Bu renkler firmayı kurumsal ve profesyonel gösterir. Sadelik bir kurumsal şirket için çok önemlidir. Şirketin ne kadar kurumsal olduğu, web sitesine bakarak rahat bir şekilde anlaşılır. Web sitesi tasarımına özen göstermeye şirketler, internet sitelerine ziyarete gelen kişilerin olumsuz yorumları ile karşılaşırlar. Burada önemli olan yorumlardan çok markanın zedelenmesidir.

Şirketlerin itibari, kurumsal web siteleri tarafından belirlenir. İnternet sitelerinin ne kadar geniş mecralar olduğundan daha önce söz etmiştik. Tüm bu bilgiler ışığı altında, kurumsal web tasarımının ne kadar önemli olduğunu çok rahat bir şekilde anlayabiliriz. Şirketler ürünlerini satmak ve sunmak için profesyonel firmalara tasarım yaptırmalıdır. Önemli olan konulardan biri de firmanın logosudur. Logo, firmayı en iyi şekilde yansıtmalıdır.

Kurumsal Web Sitesi İpuçları

Kurumsal web siteleri, sade ve anlaşılır olmalıdır. Ziyaretçiyi yoran web siteleri her zaman için müşteri kaybettirir. Sitenin giriş sayfası vitrin olarak görülmelidir. Kurumun duyuruları, kampanyaları ve tanıtımları ana sayfa üzerinde olmalıdır. Menüler ise kullanıcını isteklerini en kolay bulabileceği şekilde dizayn edilmelidir. İçeriklerin hepsinin bir başlığı olması gerekir. En önemli konulardan biri de ziyaretçiler ile iletişim kurabileceğiniz iletişim formu kanalıdır. Bu kanal ile müşteriler ile her zaman diyalog halinde olduğunuzu hissettirirsiniz.

Kurumsal web sitelerinde, site yöneticilerinin kolay kullanabileceği bir admin paneli bulunması gerekiyor. Diğer bir önemli konu ise reklam planı ve site optimizasyonudur. Bu konular site ziyaretçi sayısını doğrunda belirler. Site sayfaları çok hızlı bir şekilde açılmalıdır. Aksi takdirde ziyaretçi sıkılabilir. Sayfa içinde dosyalar, videoları ve resimler en uygun formatta seçilmeli ve ziyaretçilere sunulmalıdır.

Anahtar kelime seçimlerini doğru yapmanız gerekmektedir. Anahtar kelimeler, arama motorlarında yukarıda gözükmenizi sağlar. Anahtar kelimeler ile uyumlu seo çalışmaları yapmalı ve sitenizin arama motorlarında yukarıda gözükmesini sağlamanız gerekir. Kurumsal siteler ilk olarak ziyaretçinin beğenisini kazanmalıdır. Kurumsal sitenin şeffaf olması gerekir. Kullanıcı firma ile ilgili kısa süre içinde bilgi sahibi olabilmektedir. Aynı zamanda, kullanıcı siteye girdiği anda 3 saniye içinde, sitenin ne ile alakalı olduğunu anlamalıdır. Buna 3 saniye kuralı da denilmektedir.

Kurumsal web siteleri incelendiğinde hepsinde benzerlikler görülmektedir. Bu benzerlikler genel olarak sayfa başlıklarında olur. Şirketinizin hakkında bölümündeki bilgiler, özgün ve benzersiz olmalıdır. Aynı zamanda logonuzun sadeliği ve benzersizliği oldukça önemlidir. İlk izlenim her konuda olduğu gibi kurumsal web siteleri konusunda da çok önemlidir. İnsanlar, kısa süre içinde tercih yapmak isteler. Bu tercihlerini yaparken, bazı noktalarda hassas davranırlar.

Kurumsal Web Sitesi Nasıl Olmalıdır?

İnternet siteleri 21. Yüzyılın doküman biçimi olarak özetlenebilir. Son 500 yılda kağıt, kalem ve mürekkep gibi eşyalar ne ise zamanımızda internet siteleri ve web siteleri de odur. İnternetin kullanımın artması ile, web siteleri kurumların dış dünyaya açılan kapıları olmaya başlamıştır. İnternet günümüzde ne iyi reklam biçimidir. Kurumsal web siteleri ile, bir çok işletme ürünlerini daha kısa süre içinde tanıtma fırsatı bulmuştur. Kurumsal web sitesi yapımında profesyonel destek alan bir çok firma bulunmaktadır.

Kurumsal web siteleri ile, çok kısa süre içinde kurum kimliğinizi ziyaretçilere yansıtabilirsiniz. Geniş kitlelere gerekli bilgileri aktarmak için internet bulunmaz bir nimettir. Kurumlar, kendilerini en iyi şekilde yansıtmak için kullanılabilirliği yüksek derecede olan web siteleri tasarlamalıdır. Kurumsal web tasarımı bu noktada devreye girer.

Kurumsal Web Sitesinin 9 özelliği

·         Web sitesinin domain ismi içeriği ile alakalı olmalıdır. Firmanın iyi yansıtılması için bu zorunlu bir durumdur.

·         Kurumsal web sitelerinin içerikleri karmaşık olmamalı. Geniş ve özgün bir içerik yapısına sahip olmalıdır.

·         Grafik ve logo, arka plan renkleri ve yazı ile uyumlu olmalıdır.

·         Sitelere erişim ile ilgili herhangi bir problem olmamalıdır. Bunun için javascipt ve flash uygulamaları olmalıdır.

·         Ziyaretçiler siteye giriş yaptığı zaman iletişim bilgilerini bırakabilecekleri bir iletişim formu olmalıdır. Bu sayede ziyaretçiye geri dönüş yapabilirsiniz.

·         Site, tüm tarayıcılarda sorunsuz bir şekilde çalışmalıdır.

·         Arama motorlarına uygun olarak tasarlanmalıdır.

·         Arama motorlarına ve google’a kaydı yapılmış olmalıdır. Eğer bu kayıtlar yapılmazsa kimsenin siteden haberi olmaz.

Kurumsal web sitelerinde görsellik kadar işlevsellikte çok önemlidir. Başarılı web sitelerine baktığımız zaman bunu net olarak görürüz. Web sitelerinden beklenen yarar, hizmetin, ürünün ve ya fikrin satılması ve kurumun imajının pekiştirilmesidir. Bu nedenle, bu işlemlerin yapılmadan önce görsellerin ve metinlerin titizlik ile hazırlanması ve seçilmesi gerekir. Bu sayede tasarım aşamasında herhangi bir sorun yaşamazsanız. İnternet siteleri karmaşık bir yapıya sahip olursa, kısa süre içinde dibe batar.

Başarılı Kurumsal Web Tasarımı Nasıl Olur?

Kurumsal web tasarımı planlanırken, kurumsal kimliğin göz önünde bulundurulması gerekir. Kurumsal kimliği uygun grafik ve renk seçimleri yapılmalıdır. Sonra dikkat edilmesi gereken konuların başında kullanım kolaylığı gelir. Eğer siteye ziyarete gelen kişi, aradığı şeyi kısa süre içinde buluyorsa, bir daha ziyaret etme olasılığı çok yüksektir.

Başarılı kurumsal web tasarımı için güncel trendlere uygun çalışmalar yapılmalıdır. Ziyaretçilerin 7/24 saat ulaşım sağlayacakları online bilgi formları, analiz sonuçlarına göre kendini yenileyen bir yapı olması ve müşteri ilişkilerinin iyi yönetilmesi oldukça önemlidir. Aynı zamanda siteye giriş yapılırken her hangi bir sorun yaşanamaması oldukça önemlidir.